1671
به وبسایت بیمه دی خوش آمدید
دوشنبه, 05 آبان,1399
Dayinsurance

بیمه عمر و سرمایه گذاری طرح خانواده

معرفی بیمه عمر و سرمایه گذاری طرح خانواده

بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری (طرح خانواده) یکی از محصولات بیمه عمر انفرادی شرکت بیمه دی است که در نوع خود و با توجه به شرایط و ویژگی‌های طرح، محصولی بی‌نظیر و منحصر به فرد می باشد.

در این بیمه‌نامه اعضای درجه یک خانواده (مرد، زن، پدر، مادر، فرزند) بدون محدودیت در تعداد بیمه‌شده‌ها، تحت پوشش بیمه‌ای قرار می گیرند و بیمه‌گر تعهد می‌نماید در ازای دریافت حق‌بیمه، در صورت تحقق خطرات و پوشش‌های مندرج در بیمه‌نامه برای هر یک از بیمه‌شده‌ها، نسبت به پرداخت خسارت اقدام نماید.

در بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری (طرح خانواده) یکی از بیمه‌شده‌ها، بیمه‌شده اصلی می‌باشد و سایر بیمه‌شده‌ها، بیمه‌شده تبعی می‌باشند. بیمه‌شده اصلی و بیمه‌گذار می‌توانند یکسان باشند و یا اینکه متفاوت باشند. ملاک محاسبه مدت بیمه‌نامه، سن بیمه‌شده اصلی می‌باشد و با فوت هر یک از بیمه‌شده‌های بیمه‌نامه حتی بیمه‌شده اصلی، بیمه‌نامه همچنان ادامه خواهد یافت.

پوشش اصلی بیمه نامه

پوشش اصلی بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری (طرح خانواده)، "پوشش فوت به هر علت" می‌باشد که در صورت فوت هر یک از بیمه‌شده‌ها، به استفاده‌کنندگان مشخص شده در بیمه‌نامه پرداخت می‌شود. مبلغ این پوشش از 10.000.000 ریال تا حداکثر 2.000.000.000 ریال می‌باشد، البته سرمایه فوت هر یک از بیمه‌شده‌های تبعی نمی‌تواند از سرمایه فوت بیمه‌شده اصلی بیشتر باشد.

علاوه بر پوشش فوت به هر علت در بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری (طرح جامع)، شرکت بیمه دی از محل حق‌بیمه‌هایی که بیمه‌گذار پرداخت می‌نماید، پس از کسر هزینه‌های بیمه‌ای و بیمه‌گری، مبلغی را سرمایه‌گذاری می‌نماید که این مبلغ با عنوان اندوخته بیمه‌نامه در زمان فوت بیمه‌شده اصلی و یا در پایان مدت قرارداد قابل پرداخت خواهد بود. هم‌چنین بیمه‌گذار می‌تواند از محل این مبلغ با توجه به شرایط بیمه‌نامه، وام دریافت نماید و یا درصد مشخصی از آن را برداشت نماید.

پوشش های اضافه

در بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری (طرح خانواده)، علاوه بر پوشش اصلی، شرکت بیمه دی اقدام به ارائه پوشش‌های بیمه‌ای دیگری نیز نموده است که در نوع خود منحصر به فرد بوده و در صورت درخواست بیمه‌گذار، پس از بررسی شرایط توسط بیمه‌گر قابل ارائه می باشند.

پوشش فوت ناشی از حادثه

در صورتی که هر یک از بیمه‌شده‌ها (اصلی/تبعی) بر اثر حادثه فوت نماید، بیمه‌گر علاوه بر پرداخت سرمایه فوت به هر علت، مبلغ سرمایه فوت حادثی را نیز پرداخت می‌نماید این پوشش برای هر یک از بیمه‌شده‌ها معادل 1 تا 3 برابر سرمایه فوت به هر علت و حداکثر تا 2.000.000.000ریال می‌باشد.

پوشش نقص عضو دائم ناشی از حادثه

در صورتی که هر یک از بیمه شده‌ها (اصلی/تبعی) در طول مدت قرارداد، بر اثر حادثه دچار نقص‌عضو و از‌کار‌افتادگی دائم شود، بیمه‌گر با توجه به درصد نقص عضو و از کار افتادگی و مطابق با شرایط مندرج در بیمه‌نامه، مبلغی را به عنوان سرمایه نقص‌عضو پرداخت می‌نماید. حداکثر سرمایه قابل درخواست در این پوشش برای هر یک از بیمه‌شده‌ها، معادل 100 درصد سرمایه فوت حادثه می‌باشد.

هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه

در صورتی که هر یک از بیمه‌شده‌ها(اصلی/تبعی) به علت وقوع حادثه، دچار آسیب و صدمه بدنی شده و به بیمارستان مراجعه نماید، بیمه‌گر هزینه‌های بیمارستانی وی را پرداخت خواهد نمود. تعهد بیمه‌گر در جبران هزینه‌های بیمارستانی بیمه‌شده، معادل 10درصد سرمایه فوت حادثی سال وقوع خسارت و حداکثر تا 200.000.000 ریال می‌باشد.

پوشش بیماری‌های خاص

در صورتی که هر یک از بیمه‌شده‌ها (اصلی/تبعی) دچار امراض خاص و یا بیماری‌های صعب‌العلاج شوند، بیمه‌گر مطابق با شرایط بیمه‌نامه و با توجه به مدارک و مستندات پزشکی ارائه شده توسط بیمه‌گذار، مازاد هزینه‌های پزشکی و بیمارستانی پرداخت‌شده توسط سایر بیمه‌گران را پرداخت می‌نماید. تعهد بیمه‌گر در جبران هزینه‌های مشمول این پوشش برای هر یک از بیمه‌شده‌ها، معادل 30% سرمایه فوت به هر علت سال وقوع خسارت و حداکثر تا 300.000.000 ریال در هر سال می‌باشد.

امراض و بیماری‌های خاص مشمول این پوشش عبارتند از: انواع سرطان‌ها، سکته قلبی، سکته مغزی، عمل جراحی قلب باز، پیوند اعضای اصلی بدن

پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه بر اثر از‌کارافتادگی کامل و دائم بیمه‌گذار/ بیمه‌شده اصلی (ناشی از حادثه یا بیماری)

این پوشش در بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری (طرح خانواده)، بر اساس درخواست بیمه‌گذار و تایید بیمه‌گر می‌تواند به بیمه‌گذار یا بیمه‌شده اصلی تعلق بگیرد. امکان ارائه پوشش برای بیمه‌گذار و بیمه‌شده همزمان و باهم وجود ندارد.

در این پوشش، در صورت وقوع از کار افتادگی، بیمه‌گذار از شروع سال بیمه‌ای بعدی، از پرداخت حق‌بیمه معاف شده و شرکت بیمه دی حق بیمه‌های بیمه‌نامه را پرداخت خواهد نمود بدون این‌که تغییری در شرایط بیمه‌نامه ایجاد شود.

پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه بر اثر فوت بیمه‌گذار / بیمه‌شده اصلی

این پوشش در بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری (طرح خانواده)، بر اساس درخواست بیمه‌گذار و تایید بیمه‌گر می‌تواند به بیمه‌گذار یا بیمه‌شده اصلی تعلق بگیرد. امکان ارائه پوشش برای بیمه‌گذار و بیمه‌شده همزمان و باهم وجود ندارد.

در این پوشش، در صورت وقوع فوت، بیمه‌گذار از شروع سال بیمه‌ای بعدی، از پرداخت حق‌بیمه معاف شده و شرکت بیمه دی حق بیمه‌های بیمه‌نامه را پرداخت خواهد نمود بدون این‌که تغییری در شرایط بیمه‌نامه ایجاد شود.

پوشش دریافت مستمری در صورت ازکارافتادگی دائم و کامل بیمه‌گذار/بیمه‌شده اصلی، ناشی از بیماری یا حادثه

بر اساس اين پوشش چنانچه بیمه‌گذار/بیمه‌شده اصلی در خلال مدت بيمه‌نامه بر اثر حادثه و یا بیماری ازکارافتاده دائم و کامل گردد، بیمه‌گذار از ابتدای سال بیمه‌ای جدید به میزان 1 تا 3 (به انتخاب بیمه‌گذار در زمان صدور بیمه‌نامه) برابر آخرین حق‌بیمه پرداختی سال بیمه‌ای که در آن دچار ازکارافتادگی شده است، مستمری دریافت خواهد کرد مشروط بر این که پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه بر اثر از‌کارافتادگی کامل و دائم اخذ شده باشد.

مزایا

 • انطباق با الگوها و استانداردهای جهانی بیمه‌های عمر
 • رفع دغدغه‌های مالی خانواده در نبود سرپرست خانواده
 • تامین مستمری برای دوران بازنشستگی
 • تامین سرمایه جهت مقاصد خاص
 • یک بیمه‌نامه برای تمام اعضای خانواده با امکان بهره‌مندی از پوشش‌های بیمه‌ای یکسان
 • پس‌انداز و سرمایه‌گذاری منظم مبالغ اندک
 • سرمایه‌گذاری با تضمین سود بلندمدت و روز‌شمار بدون توجه به شرایط اقتصادی جامعه مثل تحریم‌ها، رکود اقتصادی ...
 • دریافت سود مشارکت در منافع به صورت سالانه علاوه بر سود تضمین‌شده
 • امکان دریافت وام از محل اندوخته سرمایه‌گذاری از پایان سال دوم بیمه‌ای بدون نیاز به وثیقه و ضامن
 • امکان برداشت از محل اندوخته بیمه‌نامه از پایان سال دوم بیمه‌ای
 • امکان واریز مبالغ متفرقه و مازاد بر حق‌بیمه سالانه به اندوخته بیمه‌نامه
 • امکان بازخرید بیمه‌نامه در هر زمان از قرارداد و دریافت ارزش بازخرید
 • برخورداری از معافیت مالیاتی (مالیات بر درآمد و مالیات بر ارث)
 • سهولت در پرداخت حق‌بیمه با ایجاد تنوع در روش‌های پرداخت
 • فراهم‌نمودن شرایط برای ایجاد تغییرات در بیمه‌نامه در طول مدت قرارداد

شرایط بیمه‌نامه

 • سن بیمه‌شده: بدو تولد تا 65 سال
 • تعداد بیمه‌شده‌ها: بدون محدودیت و برای بستگان درجه یک
 • مدت بیمه‌نامه: 5 تا 30 سال (حداکثر تا 70 سالگی بیمه‌شده‌ اصلی)
 • حداقل مبلغ حق‌بیمه: بر اساس شرایط اقتصادی بیمه‌گذار و بخشنامه‌های داخلی بیمه دی
 • روش پرداخت حق‌بیمه: یکجا، سالانه، شش‌ماهه، سه‌ماهه، دو‌ماهه، ماهانه
 • سرمایه فوت به هر علت بیمه‌نامه: از 10.000.000 ریال تا 2.000.000.000 ریال
 • ضریب افزایش سالانه حق‌بیمه: 0، 5، 10، 15، 20 درصد
 • ضریب افزایش سالانه سرمایه فوت: 0، 5، 10، 15، 20 درصد

راهنمای خرید

مراجعه به شعب و نمایندگی‌های شرکت بیمه دی و یا تماس با نمایندگان مجاز شرکت (جهت دریافت آدرس و شماره تماس شعب و نمایندگان مجاز اینجا کلیک نمایید.)

دریافت خسارت

جهت دریافت خسارت باید ضمن اعلام کتبی به نماینده مجاز و یا شعب شرکت بیمه دی، نسبت به تکمیل و ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز اقدام نمایید. پروسه رسیدگی به پرونده خسارت و ایفای تعهدات شرکت بیمه دی، به زمان ارائه کامل مدارک از طرف بیمه‌گذار/استفاده‌کنندگان بستگی دارد.

سوالات متداول

بیمه‌نامه چیست؟

بیمه‌نامه سندی است که با توجه به قانون و مقررات بیمه و با توجه به پیشنهاد بیمه‌گذار و موافقت بیمه‌گر تنظیم شده و از طرف بیمه‌گر در اختیار بیمه‌گذار قرار می‌گیرد و حدود وظایف و تکالیف و تعهدات طرفین تحت عناوین شرایط عمومی ،شرایط پیوست و شرایط خصوصی در بیمه‌نامه تعیین می‌گردد.

بیمه گر شرکت بیمه دی (سهامی عام) می‌باشد که مشخصات آن در بیمه‌نامه قید شده و پرداخت غرامت ناشی از خطر موضوع بیمه را طبق شرایط عمومی و خصوصی در بیمه‌نامه به عهده می‌گیرد.

شخصي حقيقي يا حقوقي است كه قرارداد بيمه را با بیمه‌گر منعقد و متعهد به پرداخت حق‌بيمه مندرج در بیمه‌نامه و الحاقیه‌های آن می‌باشد.

شخصي حقيقي است كه فوت يا حيات او موضوع قرارداد بيمه بوده و سن، وضعیت سلامتی و شغل او مبنای محاسبات حق‌بیمه است.

مبلغی است كه بيمه‌گذار مطابق شرایط بیمه‌نامه و الحاقیه‌های آن در وجه بیمه‌گر پرداخت می‌نماید.

شخص یا اشخاص حقیقی و حقوقی و دارای رابطه منطقی با بیمه‌شده هستند که نام آن‌ها در بیمه‌نامه درج گردیده و به عبارتی منافع مادی حاصل از بیمه‌نامه برای آنان پیش‌بینی گردیده است.

مبلغی است كه به انتخاب بیمه‌گذار و موافقت بیمه‌شده و بیمه‌گر، درصورت فوت بیمه‌شده به استفاده کنندگان بیمه‌نامه پرداخت خواهد شد.

مبلغی است که هر سال پس از کسر حق‌بیمه پوشش‌های بیمه‌ای و سایر هزینه‌ها از حق‌بیمه پرداختی بیمه‌گذار، تشکیل و با اندوخته سرمایه‌گذاری دوره‌های قبل و همچنین تخصیص سود روزشمار انباشته می‌گردد.این مبلغ در صورت حیات بیمه‌شده در پایان مدت بیمه‌نامه به "ذینفع حیات" پرداخت و در صورت فوت بیمه‌شده، علاوه بر سرمایه فوت، اندوخته تا زمان فوت محاسبه و در وجه ذینفعان بیمه‌نامه پرداخت می‌گردد .

بهاي واگذاري بيمه‌نامه در هر زمان را ارزش بازخريدي بيمه‌نامه گويند که ميزان آن معادل 95 تا 99 درصد اندوخته سرمايه‌گذاري روزشمار در سال‌های اول تا پنجم بيمه‌نامه و 100 درصد اندوخته برای سال‌های ششم به بعد می‌باشد.

درصورت پرداخت پیش از موعد و یا تعویق در پرداخت اقساط حق‌بیمه، اندوخته روزشمار بیمه‌نامه در مقایسه با مقادیر مندرج در "جدول پیش‌بینی تعهدات بیمه‌گذار و بیمه‌گر" به ترتیب افزایش و یا کاهش خواهد یافت.

در صورت عدم پرداخت حق‌بیمه سال‌های آتی بیمه‌نامه، ذخیره ریاضی تشکیل شده تا تاریخ آخرین پرداختی، به عنوان حق‌بیمه یکجا تلقی شده و مطابق با آن سرمایه فوت بیمه‌نامه کاهش می‌یابد. سرمایه فوت جدید به عنوان سرمایه مخفف تلقی می‌شود.

به بیمه‌نامه‌ای اطلاق می‌گردد که حق‌بیمه آن در سررسید تعیین شده پرداخت نگردیده و مبلغ اندوخته سرمایه‌گذاری بیمه‌نامه صفر باشد.

 • تأمین هزینه‌های فوت
 • رفع دغدغه‌های مالی خانواده در نبود سرپرست خانواده
 • تأمین اقساط وام‌ها و دیون
 • تأمین سرمایه برای مقاصد خاص نظیر تحصیلات، ازدواج و ...
 • تأمین مستمری بازنشستگی
 • پس‌انداز با قاعده و منظم مبالغ اندک
 • پوشش فوت ناشی از حادثه
 • پوشش نقص عضو یا ازکارافتادگی ناشی از حادثه
 • پوشش هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه
 • پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه در صورت ازکارافتادگی ناشی از بیماری یا حادثه
 • معافیت از پرداخت حق‌بیمه بر اثر فوت بیمه‌گذار/بیمه‌شده اصلی
 • پوشش دریافت مستمری در صورت ازکارافتادگی دائم و کامل بیمه‌گذار/بیمه‌شده اصلی، ناشی از بیماری یا حادثه
 • پوشش امراض خاص
نکته: این پوشش‌ها برای همه انواع بیمه‌های عمر انفرادی جامعیت نداشته و به نوع محصول انتخاب‌شده بستگی دارد.

برخی از بیماری‌ها با نظر پزشک و دریافت حق‌بیمه اضافی و بعضاً با شرایط خاص قابل بیمه‌شدن می‌باشد. به همین منظور لازم است پرسش‌نامه با دقت مطالعه و تکمیل گردیده تا امکان بررسی دقیق‌تر فراهم آید.

جهت رفاه حال مشتریان روش‌های مختلف پرداخت اقساط ایجاد شده است:

 • با مراجعه به شعب بانک ملت و پرداخت با دفترچه قسط
 • از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک ملت و وارد نمودن شناسه واریز
 • پرداخت اینترنتی با مراجعه به سایت تخصصی بیمه‌های زندگی به آدرس life.dayins.com و ورود به بخش پرداخت اینترنتی اقساط

بله، بیمه دی جهت رفاه حال مشتریان و در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و معیشتی آنها این امکان را فراهم آورده تا بتوان حق‌بیمه را اقساطی و به یکی از روش‌های یکجا، سالانه، شش‌ماهه، سه‌ماهه، دو‌ماهه، ماهانه پرداخت نمود.

در صورتی که بیمه‌نامه دارای اندوخته باشد، هزینه پوشش‌های بیمه‌ای در سررسید بیمه‌نامه از اندوخته سرمایه‌گذاری کسر می‌گردد که این امر موجب کاهش اندوخته و متعاقباً کاهش سود روز‌شمار بیمه‌نامه و به طور کلی تغییر جدول پیش‌بینی تعهدات بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌شود و در صورتی که بیمه‌نامه فاقد اندوخته باشد بیمه‌نامه معلق می‌گردد.

شرکت بیمه دی حق‌بیمه بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری را در پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری نموده و هر سال پس از برگزاری مجمع شرکت و تصویب صورت‌های مالی، درصد سود قطعی بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری را در سایت شرکت بیمه دی و سایر رسانه‌های ارتباط جمعی اعلام و بر روی اندوخته بیمه‌گذاران محاسبه و لحاظ می‌نماید. لازم به ذکر است که نرخ سود تا پایان مدت بیمه‌نامه توسط شرکت بیمه دی تضمین گردیده به گونه‌ای که این نرخ برای دو سال اول بیمه‌نامه 16 درصد، سال سوم و چهارم برابر 13 درصد و از سال پنجم تا انتهای مدت بیمه‌نامه 10 درصد می‌باشد.

بیمه‌گذار موظف است درهنگام تکمیل فرم پیشنهاد، "ذینفع/ذینفعان درصورت فوت" و "ذینفع در صورت حیات بیمه‌شده" را تعیین نماید؛ در صورت مشخص‌نبودن استفاده‌کنندگان سرمایه بیمه‌نامه به نسبت مساوی بین وراث قانونی بیمه‌شده پرداخت خواهد شد. به منظور رعایت حقوق بیمه‌گذاران و ذینفعان توصیه می‌گردد حتی‌الامکان از نوشتن عبارت وراث قانونی به جای مشخصات کامل استفاده‌کنندگان خودداری شود. در صورت نوشتن عبارت "وراث قانونی" در این بخش، پرداخت سرمایه به استفاده‌کنندگان مشمول انحصار وراثت بوده و تا زمان تعیین وراث قانونی به تأخیر خواهد افتاد، که پیشنهاد می‌گردد به منظور جلوگیری از وقوع این امر، در زمان خرید بیمه‌نامه مشخصات کامل ذینفعان درج گردد.

شایان ذکر است "ذینفع در صورت حیات" صرفاً یک نفر (بیمه‌گذار یا بیمه‌شده) تعیین می‌گردد.

نکته: وراث از نظر قانون به سه طبقه تقسیم می‌شوند:

 • وراث طبقه اول که عبارتند از: پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد
 • وراث طبقه دوم که عبارتند از: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آن‌ها
 • وراث طبقه سوم که عبارتند از: عمو، عمه، دائی، خاله و اولاد آن‌ها

در صورت فوت بیمه‌گذار، بیمه‌نامه و کلیه تعهدات وی به بیمه‌گذار جدید انتقال می‌یابد.

بیمه‌گذار می‌تواند ازابتدای سال سوم مشروط بر اینکه اقساط تا پایان سال دوم بیمه‌نامه به طورکامل پرداخت شده باشد، تا 90 درصد ارزش بازخرید بیمه‌نامه درخواست وام نماید. حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام 12ماه بوده و سود آن معادل 4% بیشتر از سود فنی بوده که در زمان اخذ وام به اطلاع بیمه‌گذار خواهد رسید.

 • بیمه‌نامه دارای اعتبار و جاری باشد. بیمه‌نامه‌های فسخ‌‌شده، ابطال‌شده، بازخرید‌شده یا معلق، مشمول دریافت وام نمی‌باشند.
 • دو سال تمام از مدت بیمه‌نامه گذشته باشد.
 • حق‌بیمه دو سال تمام پرداخت شده باشد.
 • بیمه‌نامه دارای ارزش بازخرید باشد.
 • بیمه‌نامه هیچگونه بدهی نداشته باشد. در صورت داشتن بدهی هنگام درخواست وام، بدهی باقیمانده بیمه‌نامه بایستی توسط بیمه‌گذار تسویه شود.
 • بیمه‌شده قبلاً وام دریافت نکرده باشد و یا در صورت اخذ وام قبلی، آن را به طور کامل تسویه کرده باشد.

بیمه‌گذار می‌تواند ازابتدای سال سوم مشروط بر اینکه اقساط تا پایان سال دوم بیمه‌نامه به طور کامل پرداخت شده باشد، تا 90 درصد ارزش بازخرید بیمه‌نامه "برداشت از اندوخته" نماید.

بیمه‌گذار می‌تواند در سررسید سال بیمه‌ای درخواست خود را طی فرم "درخواست الحاقیه تغییرات" جهت اعمال تغییرات بیمه‌نامه اعلام نماید. این تغییرات می‌تواند شامل مواردی نظیر افزایش یا کاهش سرمایه بیمه، مبلغ حق‌بیمه، سقف پوشش‌های اضافی و همچنین تغییر اطلاعات عمومی بیمه‌نامه نظیر نشانی، تلفن و ... باشد. شایان ذکر است برخی از تغییرات بدون اعمال حق‌بیمه اضافی و برخی همراه با تغییر حق‌بیمه خواهد بود.

کلیه تعهدات بیمه‌ای و بیمه‌نامه‌های نمایندگان زیر نظر شرکت بیمه دی بوده و با مراجعه به امور نمایندگان شرکت بیمه دی، نماینده و یا شعبه جایگزین به شما معرفی می‌گردد.

خیر، بیمه خدمات درمانی و یا درمان تکمیلی معمولاً یک بیمه‌نامه گروهی بوده و باید شخصاً و یا زیر نظر اداره و سازمانی درخواست شود. در بیمه‌نامه‌های عمر انفرادی، صرفاً جبران هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه و یا ابتلا به بیماری‌های خاص (سکته مغزی، سکته قلبی، اعمال جراحی عروق و پیوند اعضای اصلی بدن و انواع سرطان‌ها) وجود دارد و هزینه‌های پزشکی ناشی از بیماری در این بیمه‌نامه‌ها پوشش ندارد.

بیمه عمر دارای ماهیت متفاوتی نسبت به بیمه تأمین اجتماعی است. بیمه تأمین اجتماعی بیشتر ظرفیت خود را در بخش درمانی صرف می‌نماید و بخش اعظمی از مبلغ دریافتی به عنوان حق‌بیمه به هزینه‌های درمانی اختصاص داده می‌شود. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بیمه عمر و تأمین اجتماعی مبحث بازنشستگی است؛ در بیمه تأمین اجتماعی حتما باید مدت خدمت بر اساس جداول مشاغل به پایان برسد. (مثلا ۲۰ سال سابقه برای مشاغل سخت و زیان‌آور یا ۳۰ سال سابقه برای مشاغل عادی). اما در بیمه عمر واریز ۵ سال حق‌بیمه جهت استفاده از خدمات مستمری و بازنشستگی کافی‌ست، بیمه‌های عمر دارای قراردادهای ۵ تا ۳۰ ساله هستند و اگر حداقل این دوران را طی کنید نیز می‌توانید بازنشسته شوید.

یکی دیگر از تفاوت‌های بیمه‌عمر و تأمین اجتماعی در مورد فوت و یا ابتلا به امراض خاص است؛ در بیمه عمر در صورت فوت و یا بروز امراض خاص (بروز سرطان، سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی عروق قلبی (کرونر) و پیوند اعضای اصلی بدن) مبلغ قابل توجهی به بیمه‌گذار یا بازماندگان او پرداخت خواهد شد؛ در صورتی که در بیمه تامین اجتماعی تنها هزینه کفن‌ودفن پرداخت می‌شود. (به اندازه سه برابر آخرین حقوق)

حقوق تأمین اجتماعی فقط برای شخص بازنشسته، یا همسر و فرزندان مجرد متوفی شامل می‌گردد ولی پرداخت مستمری در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری می‌تواند به صورت مادام‌العمر و به استفاده‌کننده مشخص‌شده در بیمه‌نامه تعلق یابد و قابل انتقال به وراث است.

بله، مشروط بر اینکه مجموع سرمایه‌های خریداری‌شده از 5.000.000.000 ریال تجاوز نکند امکان‌پذیر است. لذا بیمه‌شده می‌باید اطلاعات بیمه‌نامه‌های صادره و در جریان صدور خود را در اختیار شرکت بیمه جدید قرار دهد.

خیر، بیمه‌شده در هر کجای دنیا مشروط بر اینکه جزء استثنائات بیمه‌نامه نباشد تحت پوشش بیمه‌نامه بوده و در صورت بروز خسارت در خارج از مرزهای جغرافیایی کشور لازم است مدارک و مستندات به تأیید سفارت یا حافظ منافع ایران در آن کشور برسد و سپس جهت دریافت غرامت به اداره خسارت شرکت بیمه دی تحویل گردد.

در صورت ارایه اطلاعات نادرست توسط بیمه‌گذار یا بیمه‌شده به صورت عمد درفرم پیشنهاد، بیمه‌نامه باطل خواهد شد و حق‌بیمه پرداختی قابل استرداد نخواهد بود. در صورتی که این اظهارات از روی سهو و ناآگاهی باشد، اندوخته بیمه‌نامه پرداخت و در صورت بروز خسارت بیمه‌گر می‌تواند از پرداخت تمام و یا بخشی از تعهدات خود، خودداری نماید.

با توجه به اهمیت درج امضا توسط بیمه‌گذار و بیمه‌شده، هر یک به تفکیک در محل مقرر شده در فرم پیشنهاد لازم است به منظور تائید اطلاعات تکمیل‌شده در فرم و آگاهی از موارد مندرج در فرم هر یک رأساً نسبت به مطالعه و امضای فرم پیشنهاد اقدام نمایند. در صورت عدم امضا توسط شخص بیمه‌شده (یا درج امضاء توسط سایرین)، بیمه‌نامه باطل و نامعتبر بوده و بیمه‌گر هیچ‌گونه تعهدی در جبران خسارت نخواهد داشت.

به منظور کاهش اثرات تورم در بیمه‌نامه‌های عمر و با توجه به افزایش درآمد در سال‌های آتی توصیه می‌گردد جهت حق‌بیمه پرداختی و سرمایه فوت ضریب تعدیل مناسب مطابق شرایط مالی بیمه‌گذار تعیین گردد.

ضریب تعدیل حق‌بیمه می‌تواند 0، 5، 10، 15، 20 درصد انتخاب گردد.

ضریب تعدیل سرمایه فوت می‌تواند 0، 5، 10، 15، 20درصد انتخاب گردد.

به منظور اثردهی هر چه بهتر لازم است ضریب تعدیل حق‌بیمه همواره بزرگتر یا مساوی ضریب تعدیل سرمایه فوت انتخاب گردد.

بانک و بیمه دو سازمان مستقل با دو وظیفه متفاوت برای ایجاد آرامش و آسایش طراحی شده‌اند؛ وظیفه بانک ایجاد امنیت برای سرمایه‌ها بوده و به آن تسهیلاتی را نیز ارائه می‌کند. در عوض شرکت‌های بیمه وظیفه جبران خسارات پس از وقوع حادثه را بر عهده دارند و خسارات جانی و مالی ما را جبران می‌کنند. بنابراین بانک و بیمه نه تنها جایگزین هم نبوده بلکه مکمل یکدیگر به حساب می‌آیند.

در اینجا به صورت خلاصه به مقایسه بانک و بیمه و اشاره به تفاوت‌های آنان می‌پردازیم:

 • با توجه به در دسترس بودن همیشگی، پس‌انداز در سیستم بانکی از قدرت نقدینگی بالایی برخوردار است، ولی این موضوع از نظر اشخاصی که دارای برنامه‌ای منظم جهت مقاصد خاص در آینده می‌باشند مطلوب نیست.
 • خرید بیمه‌نامه باعث به وجود آمدن یک اهرم فشار جهت کاهش هزینه‌های مصرفی غیر ضروری و ادامه پس‌انداز می‌باشد، در صورتی که در پس‌اندا‌زهای بانکی هیچ گونه اجبار و ضرورتی وجود ندارد.
 • سود سپرده پس‌انداز در بانک‌ها همیشه ثابت نیست و متناسب با اوضاع اقتصادی کشور و تغییر سیاست بانک مرکزی تغییر می‌یابد، در صورتی که سود‌اندوخته بیمه نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری در طول مدت بیمه‌نامه ثابت است و این امر در سرمایه‌گذاری بعنوان مزیت برشمرده می‌شود.
 • در نظام بانکی صرفاً سود تضمین شده بر روی سپرده محاسبه و لحاظ می‌گردد، در صورتی که در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری علاوه بر سود روز‌شمار و مرکب تضمینی، 85% سود مشارکت در منافع به سپرده‌ها تعلق می‌گیرد.
 • اخذ وام در نظام بانکی مستلزم سپری‌شدن مراحل طولانی و ارائه ضامنین معتبر می‌باشد، در حالیکه با درخواست بیمه‌گذار از محل اندوخته ریاضی بیمه‌نامه عمردر کوتاه‌ترین زمان ممکن جهت تامین نیازهای فوری، وام بدون اخذ ضامن داده می‌شود .
 • در بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری اندوخته شخص تحت هیچ شرایطی قابل مصادره توسط طلبکاران نمی‌باشد، در حالی که در موضوع پس‌انداز بانکی، در صورت فوت صاحب حساب، بدهی طلبکاران از حساب وی تسویه می‌گردد.
 • در پس‌انداز بانکی، در صورت ازکارافتادگی کلی پس‌انداز‌کننده و کاهش درآمد وی، روند پس‌انداز‌کردن متوقف می‌شود ولی در بیمه‌های عمر در صورت از کارافتادگی دائم و کلی بیمه‌شده، ‌بیمه‌گذار از پرداخت حق‌بیمه معاف می‌شود و شرکت بیمه به ایفای تعهدات مندرج در بیمه‌نامه الزام دارد.
 • در نظام بانکی در صورت فوت صاحب حساب، سپرده بانکی تا تعیین انحصار وراثت بلوکه‌ شده و مالیات بر ارث به آن تعلق می‌گیرد، در حالی که در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری پس از فوت بیمه‌شده (اندوخته و پوشش فوت) معاف از مالیات بر ارث می‌باشد.
 • در سیستم بانکی صرفاً پس‌انداز و استفاده از تسهیلات وام امکان‌پذیر است، در صورتی که در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری علاوه بر سرمایه‌گذاری و استفاده از تسهیلات، بیمه‌شده از پوشش‌های بیمه‌ای نیز بهره‌مند می‌گردد.