1671
به وبسایت بیمه دی خوش آمدید
دوشنبه, 05 آبان,1399
Dayinsurance

بیمه مسئولیت مدنی فردی

معرفی بیمه مسئولیت مدنی فردی

زندگی پر از خطرات احتمالیه اما نمی‌­شه به­‌خاطر ترسِ از خطرات، فعالیت­‌های زندگی رو مختل کرد. نمی­شه به­‌خاطر احتمال شکستن شیشه­‌ی همسایه، جلوی بازی بچه­‌ها رو گرفت. به‌­خاطر احتمال انفجار، کیک تولد نپخت، به خاطر احتمال آسیب زدن به کسی، ورزش نکرد. به‌­خاطر احتمالِ افتادن، نوزادی رو در آغوش نگرفت، یا به خاطر احتمال آتش­سوزی، آتش روشن نکرد. سفر نرفت، کمک نکرد، مهمانی نگرفت، بازهایِ جمعی نکرد. زندگی بدون این فعالیت‌­ها کسالت­‌بار می­شه. باید قبول کنیم که خطر و حادثه هم جزئی از زندگیه و ناچاریم در کنارشون به زندگی ادامه بدیم، اما برای اینکه خیال­مون از بابت خسارت­‌های ناخواسته به دیگران راحت بشه، می­تونیم وقوع حوادثی از این دست رو بیمه کنیم. بیمه‌ مسئولیت فردی همون بیمه­‌ایه که با داشتنش می­تونیم کم استرس‌­تر زندگی کنیم.

 

خسارت ناشی از آتش‌‏سوزی، انفجار و ریزش نمای ساختمان محل سکونت بیمه‌‏گذار

- اگر فروریختن نمای ساختمان محل سکونت ما به هر دلیل به عابرین یا همسایگان آسیبی وارد نماید، مسئولیت مستقیم جبران خسارت بر عهده‌ی ماست.

خسارات جانی و مالی وارده به میهمانان در داخل منزل بیمه‏‌گذار

- اگر مهمان ما به دلیل سهل‌انگاری ما دچار حادثه شود، می‌توانیم  به جای انتظار برای بخشش یا گذشت، با قامتی ایستاده از طریق بیمه مسئولیت فردی خسارتش را جبران کنیم.

خسارات ناشی از اعمال فرزندان مجرد و زیر 18سال، به شرط سلامت روحی و روانی در چارچوب شرایط بیمه‏‌نامه

- اگر فرزندان ما با شیطنت‌های خاص دوران کودکی خود به کسی صدمه بزنند، بیمه‌ی مسئولیت فردی مثل کوه پشت خانواده ما خواهد ایستاد و حامی ما برای جبران خسارت خواهد بود.

پوشش های تکمیلی

پوشش مسئولیت همسر بیمه‏‌گذار در چارچوب شرایط بیمه‏‌نامه

- به همان اندازه که ممکن است ما به دیگران آسیب وارد کنیم، این احتمال برای همسرمان نیز وجود دارد. در حقیقت مسئولیت همسران، مسئولیت خودمان هم هست. بیمه‌ی مسئولیت فردی، برای حفظ آرامش خانواده، هر دو را همزمان تحت پوشش قرار می دهد.

پوشـش خســارت وارده به کـارکنــان تاسیـساتـی، تعمیـرات و نظافتـ‌چیِ روزمزدِ بیمه‏‌گذار در محل سکونت

- بسیاری از ما امور مربوط به نظافت و تعمیرات خانه‌ی خود را به راحتی به دیگران می‌سپاریم در حالی که شاید به این موضوع دقت نکرده‌ایم  ما در برابر حفظ جان کسی که در خانه ما کار می‌کند مسئولیم.

خسارت‌های ناشی از فعالیت‌‏های ورزشی غیـرحرفـه‏‌ای و تفریحی بیمه‏‌گذار خارج از باشگاه و سالن‏‌های ورزشی

- با برخورداری از بیمه‌نامه‌ مسئولیت فردی، بدون هیچ‌ نگرانی می‌توانیم بیرون از باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی، بازی، تفریح و ورزش کنیم.

خسارت های ناشی از استفاده‌ی دوچرخه و سایر وسایل نقلیه غیرعمومی

-اگه حین استفاده از دوچرخه، اسکیت، اسکوتر و یا سایر وسایل نقلیه غیرموتوری به کسی خسارتی وارد کنیم، با بیمه‌نامه مسئولیت فردی خیالمان از بابت ورود خسارت احتمالی به دیگران راحت است.

پوشش خسـارت‌های ناشـی از نگهـداری حیوانـات خانـگی شناسـنامـه‌‏دار

- بیمه‌نامه‌ مسئولیت فردی برای کسانی که همواره دغدغه دارند که حیوان خانگی‌شان به کسی صدمه بزند، بهترین راه حل رفع نگرانی‌ است.

پوشش خسارت‌های ناشی از اَعمـال افراد مجنـون/زوال‏عقـل تحت تکفـل

- نگهداری از افراد مجنون یا بیماران آلزایمری علاوه بر زحمت و سختی‌های خاص خود، مسئولیت زیادی را به همراه دارد.

   با برخورداری از بیمه‌نامه‌ مسئولیت فردی، نگران اَعمال غیر ارادی این عزیزان نخواهیم بود.

خسارت ناشی از استفاده از سلاح سرد در منزل مسکونی به دلیل شکست حرز

-  احتمالاً تعداد اندکی از ما آگاهی داریم که حتی در زمان سرقت از منزلمان، قانوناً حق هر‌گونه آسیب رساندن به سارق را نداریم و فقط می‌توانیم از شرایط دفاع متناسب استفاده کنیم. در صورت بروز این اتفاق خیالمان از بابت جبران خسارت راحت است.

راهنمای خرید

شرایط خرید بیمه‌نامه و پوشش‌های قابل ارائه در این نوع بیمه‌نامه، متنوع است؛ از همین رو، بیمه‌گذاران می‌توانند به یکی از شعبه‌ها و نمایندگان شرکت بیمه دی مراجعه کنند و با طی مراحلی که در ادامه ذکر می‌شود، بیمه‌نامه مورد نیاز خود را بخرند.

مراحل صدور بیمه‌نامه مسئولیت مدنی به هنگام مراجعه بیمه‌گذار به واحــد صدور تا تحویل بیمه‌نامه:

درخواست کتبی و تکمیل فرم پرسشنامه (پیشنهاد): مشتری درخواست کتبی خود را به همراه فرم پیشنهاد که شخص بیمه‌گذار یا نماینده قانونی وی، به طور دقیق مطالعه و تکمیـل کرده است، به اداره صـدور بیمـه‌نامه‌ها تحویل می‌دهد.

بازدید: باتوجه به ماهیت موضوع بیمه‌نامه، اگر نیاز باشد، کارشناسان بازدید اولیه را انجام می‌دهند.

اعلام حق‌بیمه: پس از تکمیل فرم پرسشنامه، واحد صدور می‌بایست بر اساس اطلاعات اعلام شده در فرم مذکور و تعهدات درخواستی، حق‌بیمه‌ای را که به عهده بیمه‌گذار است، به وی اعلام کند.

تحویل بیمه‌نامه به بیمه‌گذار: بیمه‌گذار پس از واریز مبلغ حق‌بیمه و تحویل فیش واریزی به واحد صدور، بیمه‌نامه را دریافت می‌کند.

دریافت خسارت

این بیمه‌نامه خسارات جانی و مالی و هزینه‌های پزشکی وارد به زیان‌دیدگان را شامل می‌شود؛ به همین دلیل برای تشکیل پرونده خسارت، می‌بایست خسارت وارده به صورت مکتوب یا الکترونیکی به یکی از شعبه‌های بیمه دی یا نمایندگان شرکت اعلام شود.

مراحل پرداخت خسارت

  • اعلام خسارت بیمه‌گذار به صورت کتبی
  • تحویل مدارک مورد نیاز هر خسارت با توجه به ماهیت خسارت
  • بررسی پرونده توسط کارشناسان بیمه دی و تطابق موضوع خسارت با شرایط بیمه‌نامه
  • صدور حواله خسارت جهت پرداخت خسارت

 

سوالات متداول

فرانشیز چیست؟

سهم بيمه‌شده يا بيمه‌گذار از خسارت قابل پرداخت است که ميزان آن در شرايط خصوصي بيمه‌نامه، تعيين مي‌شود. به عنوان مثال اگر در یکی از طرح‌های بیمه تکمیلی ۱۰ درصد فرانشیز وجود داشته باشد، به این معنی است که ۹۰ درصد هزینه‌های پزشکی را شرکت بیمه پرداخت می‌کند و پرداخت ۱۰ درصد آن به عهده بیمه‌گذار است.

مدت زماني است که در طول آن بيمه‌گر تعهدي به جبران خسارت ندارد. به عنوان مثال پوشش هزینه‌های زایمان دوره انتظاردارد و این مدت بستگی به تعداد بیمه‌شدگان هر قرارداد دارد اگر تعداد بیمه‌شدگان کمتر از 250 نفر باشد دوره انتظار 9 ماه یعنی از تاریخ شروع بیمه تا مدت 9 ماه شرکت بیمه تعهدی راجع به پرداخت هزینه‌های زایمان ندارد و اگر تعداد بیمه‌شدگان بین 250 تا 1000 نفر باشد این دوره 6 ماه و در صورتیکه تعداد بیمه‌شدگان بیشتر از 1000 نفر باشند دوره انتظار حذف خواهد شد. ضمنا در صورت تمدید قرارداد در سال دوم دوره انتظار برای افرادی که در قرارداد سال قبل بوده‌اند حذف میگردد.

یکی از عوامل اصلی تعیین کننده قیمت بیمه تکمیلی، میزان پوشش‌ها و سقف تعهدات درمانی در این بیمه می‌باشد.

یعنی وقتی بیمه تکمیلی را با حق بیمه بالایی خریداری می‌کنید، معمولا به این معنی است که بیمه تکمیلی شما پوشش‌ها و سقف تعهدات بالاتری داشته و شما می‌توانید استفاده بیشتر و بهتری از آن داشته باشید.

به عنوان مثال در یک بیمه تکمیلی ارزان‌، پوشش هزینه‌های بستری تا سقف ۳ میلیون تومان ارائه می‌شود و در یک بیمه تکمیلی با قیمت بالاتر، سقف این پوشش ۳۰ میلیون تومان است.

بله در صورتیکه سفارت ایران در کشور مربوطه هزینه‌های انجام شده را تایید نماید تا سقف تعهدات بیمه‌نامه خسارت بطور کامل پرداخت می‌شود و در صورت عدم تایید سفارت با توجه به بالاترین تعرفه مراکز درمانی طرف قرارداد در داخل کشور هزینه‌ها محاسبه و پرداخت می‌شود.

ماده 13 شرایط عمومی بیمه تکمیلی : بیمه‌شدگانی که به‌ علت عدم‌ امکان معالجه در داخل کشور با تشخیص پزشک معالج بیمه‌‌شده و با تأیید بیمه‌گر به خارج اعزام می‌گردند و یا هنگام مسافرت به خارج از کشور به‌ دلیل فوریت‏های پزشکی نیاز به تشخیص و معالجه پیدا می‏کنند در صورتی که سفارت یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه، صورت‌حساب‌های هزینه‌های پزشکی و بیمارستانی آنان را تأیید کند تا سقف هزینه‌های مورد تعهد بیمه‌گر مندرج در قرارداد پرداخت خواهد شد. در صورت عدم‌ احراز هریک از موارد فوق، هزینه‌های انجام‌ شده با‌توجه به بالاترین تعرفه مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه‌گر محاسبه و پرداخت می‌شود.

تبصره : میزان خسارت براساس نرخ ارز اعلام‌شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان ترخیص از بیمارستان محاسبه خواهد شد.

درصورتي‌که بيمه‌گر بخواهد بيمه‌نامه را فسخ کند، موظف است موضوع را به‌وسيله نامه سفارشي به بيمه‌گذار اطلاع دهد، در‌اين‌صورت بيمه‌نامه يک‌ماه پس از تاريخ اعلام موضوع به بيمه‌گذار، فسخ‌شده تلقي مي‌شود.

بيمه‌گذار مي‌تواند با تسليم درخواست کتبي به بيمه‌گر، فسخ بيمه‌نامه را تقاضا کند.دراين‌صورت از تاريخ تسليم درخواست مزبور يا تاريخ مؤخري که در درخواست معين شده است، بيمه‌نامه فسخ‌شده تلقي مي‌شود.