•    
    •  
     تعداد بازدید: 1681
     کد: 127
     تاریخ انتشار:
     ۱۳۹۳/۰۷/۰۲

     کاهش اتکایی اجباری به هیات دولت رفت!

     در حالی که قرار بود سهم اتکایی اجباری بیمه مرکزی در سال سوم برنامه پنجم توسعه کاهش یابد اما هنوز خبر جدیدی از کاهش این سهم منتشر نشده است.

     به گزارش روابط عمومی بیمه دی و به نقل از ایران و جهان، قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران که از سال 1390 آغاز شده و تا سال 1394 ادامه دارد در ماده114 به دولت اجازه می دهد ضمن اصلاح نظام نظارت تعرفه‌ای و کاهش تدریجی حق بیمه اتکایی اجباری در صنعت بیمه بازرگانی، نسبت به تدوین و استقرار نظام یکپارچه نظارتی جایگزین مشتمل بر مقررات نظارت مالی، منع انحصار و تسهیل رقابت، توانگری و رتبه‌بندی مؤسسات بیمه حداکثر تا پایان سال سوم برنامه اقدام کند.
     پیش از این مینا صدیق نوحی اذعان کرده بود این مسئله در دست اقدام است و در پایان سال سوم برنامه بیمه مرکزی این کار را شروع می کند. معاون اتکایی بیمه مرکزی به متن قانون برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و افزود: در این قانون نوشته نشده که بیمه مرکزی سهم خود را در بخش اتکایی اجباری به صفر برساند بلکه عنوان شده که نسبت به کاهش تدریجی آن باید اقدام کند. این در حالی است که میزان مندرج در ماده 71 قانون تاسیس بیمه مرکزی و بیمه گری تاکنون به 40 درصد از اتکایی اجباری در رشته های بیمه زندگی و 20 درصد در سایر رشته ها از معاملات بیمه ای کاهش یافته است.
     اما قانون برنامه اذعان دارد که تا پایان سال سوم برنامه این مهم تحقق یابد در حالی که امین رئیس کل بیمه مرکزی در این خصوص به ایران و جهان می گوید که کاهش اتکایی اجباری بیمه مرکزی پیشنهاد شده و در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسیده است.وی افزود که منتظر تصویب و ابلاغ این طرح در هیات دولت هستیم.

     نکته قابل تامل اینکه بیمه مرکزی زیان های 135 میلیارد تومانی در سال 1390 و 230 میلیارد تومانی در سال 1391 ناشی از عملیات اتکایی قبل از درآمد سرمایه گذاری از محل ذخایر فنی داشته است و به نظر می رسد که حرکت از نظارت مشارکتی را به سمت نظارت مالی در شرایط فعلی برای این نهاد مثمرثمرتر باشد .
     سایت تحلیلی-خبری آیین: انتشار مطالب تحلیلی-خبری رسانه‌ها به معنای تایید آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.