بیمه عمر و سرمایه گذاری طرح خانواده | بیمه دی | با شما برای جبران
1671
به وبسایت بیمه دی خوش آمدید
ﺳﻪشنبه, 24 فروردین,1400
Dayinsurance

بیمه عمر و سرمایه گذاری طرح خانواده

معرفی محصول

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده چیست؟

بیمه‌ عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده یکی از محصولات بیمه عمر انفرادی شرکت بیمه دی است که در نوع خود و با توجه به شرایط و ویژگی‌های طرح، محصولی بی‌نظیر و منحصر به فرد است.

در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده اعضای درجه یک خانواده (مرد، زن، پدر، مادر، فرزند) بدون محدودیت در تعداد بیمه‌شده‌ها، تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند و بیمه‌گر تعهد می‌کند در ازای دریافت حق‌بیمه، در صورت تحقق خطرات و پوشش‌های مندرج در بیمه‌نامه برای هر یک از بیمه‌شده‌ها، نسبت به پرداخت خسارت اقدام کند.

در بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده یکی از بیمه‌شده‌ها، بیمه‌شده اصلی است و سایر بیمه‌شده‌ها، بیمه‌شده تبعی هستند. بیمه‌شده اصلی و بیمه‌گذار می‌توانند یکسان بوده یا اینکه متفاوت باشند. ملاک محاسبه مدت بیمه‌نامه، سن بیمه‌شده اصلی است و با فوت هر یک از بیمه‌شده‌های بیمه‌نامه حتی بیمه‌شده اصلی، بیمه‌نامه همچنان ادامه خواهد یافت.

پوشش اصلی بیمه نامه عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده

پوشش اصلی بیمه‌ عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده، «پوشش فوت به هر علت» است که در صورت فوت هر یک از بیمه‌شده‌ها، به استفاده‌کنندگان مشخص شده در بیمه‌نامه پرداخت می‌شود. مبلغ این پوشش از 10.000.000 ریال تا حداکثر 5.000.000.000 ریال است، البته سرمایه فوت هر یک از بیمه‌شده‌های تبعی نمی‌تواند از سرمایه فوت بیمه‌شده اصلی بیشتر باشد.

علاوه بر پوشش فوت به هر علت در بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری طرح جامع، شرکت بیمه دی از محل حق‌بیمه‌هایی که بیمه‌گذار پرداخت می‌کند، پس از کسر هزینه‌های بیمه‌ای و بیمه‌گری، مبلغی را سرمایه‌گذاری می‌کند که این مبلغ با عنوان اندوخته بیمه‌نامه در زمان فوت بیمه‌شده اصلی یا در پایان مدت قرارداد قابل پرداخت خواهد بود.

همچنین بیمه‌گذار می‌تواند از محل این مبلغ با توجه به شرایط بیمه‌نامه، وام دریافت کند یا درصد مشخصی از آن را برداشت کند.

پوشش‌های اضافی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده

در بیمه‌ عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده، علاوه بر پوشش اصلی، شرکت بیمه دی اقدام به ارائه پوشش‌های بیمه‌ای دیگری نیز کرده است که در نوع خود منحصر به فرد بوده و در صورت درخواست بیمه‌گذار، پس از بررسی شرایط توسط بیمه‌گر قابل ارائه هستند.

پوشش فوت ناشی از حادثه

در صورتی که هر یک از بیمه‌شده‌ها (اصلی/تبعی) بر اثر حادثه فوت کند، بیمه‌گر علاوه بر پرداخت سرمایه فوت به هر علت، مبلغ سرمایه فوت حادثی را نیز پرداخت می‌کند این پوشش برای هر یک از بیمه‌شده‌ها معادل 1 تا 3 برابر سرمایه فوت به هر علت و حداکثر تا 5.000.000.000ریال است.

پوشش نقص عضو دائم ناشی از حادثه

در صورتی که هر یک از بیمه‌شده‌ها (اصلی/تبعی) در طول مدت قرارداد، بر اثر حادثه دچار نقص‌عضو و از‌کار‌افتادگی دائم شود، بیمه‌گر با توجه به درصد نقص عضو و از کار افتادگی و مطابق با شرایط مندرج در بیمه‌نامه، مبلغی را به عنوان سرمایه نقص‌عضو پرداخت می‌کند. حداکثر سرمایه قابل درخواست در این پوشش برای هر یک از بیمه‌شده‌ها، معادل 100 درصد سرمایه فوت حادثه است.

هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه

در صورتی که هر یک از بیمه‌شده‌ها(اصلی/تبعی) به علت وقوع حادثه، دچار آسیب و صدمه بدنی شده و به بیمارستان مراجعه کند، بیمه‌گر هزینه‌های بیمارستانی وی را پرداخت خواهد کرد. تعهد بیمه‌گر در جبران هزینه‌های بیمارستانی بیمه‌شده، معادل 10درصد سرمایه فوت حادثی سال وقوع خسارت و حداکثر تا 200.000.000 ریال است.

پوشش بیماری‌های خاص

در صورتی که هر یک از بیمه‌شده‌ها (اصلی/تبعی) دچار امراض خاص یا بیماری‌های صعب‌العلاج شوند، بیمه‌گر مطابق با شرایط بیمه‌نامه و با توجه به مدارک و مستندات پزشکی ارائه شده توسط بیمه‌گذار، مازاد هزینه‌های پزشکی و بیمارستانی پرداخت‌شده توسط سایر بیمه‌گران را پرداخت می‌کند. تعهد بیمه‌گر در جبران هزینه‌های مشمول این پوشش برای هر یک از بیمه‌شده‌ها، معادل 30% سرمایه فوت به هر علت سال وقوع خسارت و حداکثر تا 300.000.000 ریال در هر سال است.

امراض و بیماری‌های خاص مشمول این پوشش عبارتند از: انواع سرطان‌ها، سکته قلبی، سکته مغزی، عمل جراحی قلب باز، پیوند اعضای اصلی بدن

پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه بر اثر از‌کارافتادگی کامل و دائم بیمه‌گذار/ بیمه‌شده اصلی (ناشی از حادثه یا بیماری)

این پوشش در بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری (طرح خانواده)، بر اساس درخواست بیمه‌گذار و تایید بیمه‌گر می‌تواند به بیمه‌گذار یا بیمه‌شده اصلی تعلق بگیرد. امکان ارائه پوشش برای بیمه‌گذار و بیمه‌شده همزمان و باهم وجود ندارد.

در این پوشش، در صورت وقوع از کار افتادگی، بیمه‌گذار از شروع سال بیمه‌ای بعدی، از پرداخت حق‌بیمه معاف شده و شرکت بیمه دی حق بیمه‌های بیمه‌نامه را پرداخت خواهد کرد بدون این‌که تغییری در شرایط بیمه‌نامه ایجاد شود.

پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه بر اثر فوت بیمه‌گذار / بیمه‌شده اصلی

این پوشش در بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده، بر اساس درخواست بیمه‌گذار و تایید بیمه‌گر می‌تواند به بیمه‌گذار یا بیمه‌شده اصلی تعلق بگیرد. امکان ارائه پوشش برای بیمه‌گذار و بیمه‌شده همزمان و باهم وجود ندارد.

در این پوشش، در صورت وقوع فوت، بیمه‌گذار از شروع سال بیمه‌ای بعدی، از پرداخت حق‌بیمه معاف شده و شرکت بیمه دی حق بیمه‌های بیمه‌نامه را پرداخت خواهد کرد بدون این‌که تغییری در شرایط بیمه‌نامه ایجاد شود.

پوشش دریافت مستمری در صورت ازکارافتادگی دائم و کامل بیمه‌گذار/بیمه‌شده اصلی، ناشی از بیماری یا حادثه

بر اساس اين پوشش چنانچه بیمه‌گذار/بیمه‌شده اصلی در خلال مدت بيمه‌نامه بر اثر حادثه یا بیماری ازکارافتاده دائم و کامل گردد، بیمه‌گذار از ابتدای سال بیمه‌ای جدید به میزان 1 تا 3 (به انتخاب بیمه‌گذار در زمان صدور بیمه‌نامه) برابر آخرین حق‌بیمه پرداختی سال بیمه‌ای که در آن دچار ازکارافتادگی شده است، مستمری دریافت خواهد کرد مشروط بر این که پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه بر اثر از‌کارافتادگی کامل و دائم اخذ شده باشد.

مزایای بیمه عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده

 • انطباق با الگوها و استانداردهای جهانی بیمه‌های عمر
 • رفع دغدغه‌های مالی خانواده در نبود سرپرست خانواده
 • تامین مستمری برای دوران بازنشستگی
 • تامین سرمایه جهت مقاصد خاص
 • یک بیمه‌نامه برای تمام اعضای خانواده با امکان بهره‌مندی از پوشش‌های بیمه‌ای یکسان
 • پس‌انداز و سرمایه‌گذاری منظم مبالغ اندک
 • سرمایه‌گذاری با تضمین سود بلندمدت و روز‌شمار بدون توجه به شرایط اقتصادی جامعه مثل تحریم‌ها، رکود اقتصادی ...
 • دریافت سود مشارکت در منافع به صورت سالانه علاوه بر سود تضمین‌شده
 • امکان دریافت وام از محل اندوخته سرمایه‌گذاری از پایان سال دوم بیمه‌ای بدون نیاز به وثیقه و ضامن
 • امکان برداشت از محل اندوخته بیمه‌نامه از پایان سال دوم بیمه‌ای
 • امکان واریز مبالغ متفرقه و مازاد بر حق‌بیمه سالانه به اندوخته بیمه‌نامه
 • امکان بازخرید بیمه‌نامه در هر زمان از قرارداد و دریافت ارزش بازخرید
 • برخورداری از معافیت مالیاتی (مالیات بر درآمد و مالیات بر ارث)
 • سهولت در پرداخت حق‌بیمه با ایجاد تنوع در روش‌های پرداخت
 • فراهم‌کردن شرایط برای ایجاد تغییرات در بیمه‌نامه در طول مدت قرارداد
 • امکان دریافت بیمه درمان تکمیلی انفرادی

شرایط بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده

 • سن بیمه‌شده: از ازمان تولد تا 65 سال
 • تعداد بیمه‌شده‌ها: بدون محدودیت و برای بستگان درجه یک
 • مدت بیمه‌نامه: 5 تا 30 سال (حداکثر تا 70 سالگی بیمه‌شده‌ اصلی)
 • حداقل مبلغ حق‌بیمه: بر اساس شرایط اقتصادی بیمه‌گذار و بخشنامه‌های داخلی بیمه دی
 • روش پرداخت حق‌بیمه: یکجا، سالانه، شش‌ماهه، سه‌ماهه، دو‌ماهه، ماهانه
 • سرمایه فوت به هر علت بیمه‌نامه: از 10.000.000 ریال تا 5.000.000.000 ریال
 • ضریب افزایش سالانه حق‌بیمه: 0، 5، 10، 15، 20 درصد
 • ضریب افزایش سالانه سرمایه فوت: 0، 5، 10، 15، 20 درصد

 

راهنمای خرید

مراجعه به شعب و نمایندگی‌های شرکت بیمه دی و یا تماس با نمایندگان مجاز شرکت (جهت دریافت آدرس و شماره تماس شعب و نمایندگان مجاز اینجا کلیک کنید.)

 

دریافت خسارت

جهت دریافت خسارت بیمه عمر و سرمایه‌گذاری طرح خانواده، باید ضمن اعلام کتبی به نماینده مجاز و یا شعب شرکت بیمه دی، نسبت به تکمیل و ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز اقدام کنید. پروسه رسیدگی به پرونده خسارت و ایفای تعهدات شرکت بیمه دی، به زمان ارائه کامل مدارک از طرف بیمه‌گذار یا استفاده‌کنندگان بستگی دارد.

 

سوالات متداول

آیا در این بیمه‌نامه می‌توانم تمام اعضای خانواده‌ام را بیمه کنم؟

بله در این محصول می‌توان با خرید یک بیمه‌نامه همسر و فرزندان را بیمه کرد و با خرید بیمه‌نامه‌ای دیگر پدر، مادر، خواهر و برادر را بیمه کرد.

در این بیمه‌نامه با پرداخت یک حق بیمه و کسر یک هزینه اداری و بیمه‌گری می‌توان اعضای خانواده را بیمه کرد. ضمنا این بیمه‌نامه شامل پوشش‌های منحصر به فردی است که در معرفی محصول به تفصیل توضیح داده شده است.

بیمه‌گذار می‌تواند از ابتدای سال سوم مشروط بر اینکه اقساط تا پایان سال دوم بیمه‌نامه به طور کامل پرداخت شده باشد، تا 90 درصد ارزش بازخرید بیمه‌نامه «برداشت از اندوخته» کند.

خیر، بیمه خدمات درمانی یا درمان تکمیلی معمولاً یک بیمه‌نامه گروهی بوده و باید شخصاً یا زیر نظر اداره و سازمانی درخواست شود. در بیمه‌نامه‌های زندگی، صرفاً جبران هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه یا ابتلا به بیماری‌های خاص (سکته مغزی، سکته قلبی، اعمال جراحی عروق و پیوند اعضای اصلی بدن و انواع سرطان‌ها) وجود دارد و هزینه‌های پزشکی ناشی از بیماری در این بیمه‌نامه‌ها پوشش ندارد. اما برای بهره‌مندی مشتریان از مزایای بیمه تکمیلی طرح‌هایی برای ارائه به دارندگان بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری تحت عنوان «بیمه درمان تکمیلی متصل به عمر» ارائه شده است.

در صورت خرید بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بر اساس حق بیمه پرداختی می‌توان هر یک از طرح‌های مربوطه را انتخاب کرد.

بله، با پرداخت یک حق بیمه تمام بیمه‌شده‌های تبعی می‌توانند از مزایای درمان تکمیلی متصل به عمر بهره‌مند شوند. ضمنا در صورت خرید بیمه درمان تکمیلی برای تمام بیمه‌شده‌ها، حق بیمه درمان مشمول 20درصد تخفیف خواهد شد.

بیمه عمر دارای ماهیت متفاوتی نسبت به بیمه تأمین اجتماعی است. بیمه تأمین اجتماعی بیشتر ظرفیت خود را در بخش درمانی صرف می‌کند و بخش اعظمی از مبلغ دریافتی به عنوان حق‌بیمه به هزینه‌های درمانی اختصاص داده می‌شود. یکی از مهمترین تفاوت‌های بیمه عمر و تأمین اجتماعی مبحث بازنشستگی است؛ در بیمه تأمین اجتماعی حتما باید مدت خدمت بر اساس جداول مشاغل به پایان برسد. (مثلا ۲۰ سال سابقه برای مشاغل سخت و زیان‌آور یا ۳۰ سال سابقه برای مشاغل عادی). اما در بیمه عمر واریز ۵ سال حق بیمه برای استفاده از خدمات مستمری و بازنشستگی کافی‌ است، بیمه‌های عمر دارای قراردادهای ۵ تا ۳۰ ساله هستند و اگر حداقل این دوران را طی کنید نیز می‌توانید بازنشسته شوید.

یکی دیگر از تفاوت‌های بیمه‌عمر و تأمین اجتماعی در مورد فوت یا ابتلا به امراض خاص است؛ در بیمه عمر در صورت فوت یا بروز امراض خاص (بروز سرطان، سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی عروق قلبی (کرونر) و پیوند اعضای اصلی بدن) مبلغ قابل توجهی به بیمه‌گذار یا بازماندگان او پرداخت خواهد شد؛ در صورتی که در بیمه تامین اجتماعی تنها هزینه کفن‌ودفن پرداخت می‌شود. (به اندازه سه برابر آخرین حقوق)

 حقوق تأمین اجتماعی فقط برای شخص بازنشسته، یا همسر و فرزندان مجرد متوفی شامل می شود ولی پرداخت مستمری در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری می‌تواند به صورت مادام‌العمر و به استفاده‌کننده مشخص‌شده در بیمه‌نامه تعلق یابد و قابل انتقال به وراث است.

بله، مشروط بر اینکه مجموع سرمایه‌های خریداری شده از 5.000.000.000 ریال تجاوز نکند امکان‌پذیر است. لذا بیمه‌شده باید اطلاعات بیمه‌نامه‌های صادره و در جریان صدور خود را در اختیار شرکت بیمه جدید قرار دهد.

بانک و بیمه دو سازمان مستقل با دو وظیفه متفاوت برای ایجاد آرامش و آسایش طراحی شده‌اند؛ وظیفه بانک ایجاد امنیت برای سرمایه‌ها بوده و به آن تسهیلاتی را نیز ارائه می‌کند. در عوض شرکت‌های بیمه وظیفه جبران خسارات پس از وقوع حادثه را بر عهده دارند و خسارات جانی و مالی ما را جبران می‌کنند. بنابراین بانک و بیمه نه تنها جایگزین هم نبوده بلکه مکمل یکدیگر به حساب می‌آیند.
در اینجا به صورت خلاصه به مقایسه بانک و بیمه و اشاره به تفاوت‌های آنان می‌پردازیم:

 • با توجه به در دسترس بودن همیشگی، پس‌انداز در سیستم بانکی از قدرت نقدینگی بالایی برخوردار است، ولی این موضوع از نظر اشخاصی که دارای برنامه‌ای منظم برای مقاصد خاص در آینده هستند مطلوب نیست.
 • خرید بیمه‌نامه باعث به وجود آمدن یک اهرم فشار برای کاهش هزینه‌های مصرفی غیر ضروری و ادامه پس‌انداز است، در  صورتی که در پس‌اندا‌زهای بانکی هیچ گونه اجبار و ضرورتی وجود ندارد.
 • سود سپرده پس‌انداز در بانک‌ها همیشه ثابت نیست و متناسب با اوضاع اقتصادی کشور و تغییر سیاست بانک مرکزی تغییر می‌یابد، در صورتی که سود‌اندوخته بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری در طول مدت بیمه‌نامه ثابت است و این امر در سرمایه‌گذاری بعنوان مزیت برشمرده می‌شود.
 • در نظام بانکی صرفاً سود تضمین شده بر روی سپرده محاسبه و لحاظ می‌شود، در  صورتی که در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری علاوه بر سود روز‌شمار و مرکب تضمینی، 85% سود  مشارکت در منافع به سپرده‌ها تعلق می‌گیرد.
 • دریافت وام در نظام بانکی مستلزم سپری شدن مراحل طولانی و ارائه ضامنین معتبر است، در حالی‌که با درخواست بیمه‌گذاراز محل اندوخته ریاضی بیمه‌نامه عمر در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای تامین نیازهای فوری، وام بدون دریافت ضامن داده می‌شود.
 • در بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری اندوخته شخص تحت هیچ شرایطی قابل مصادره توسط طلبکاران نیست، در حالی که در موضوع پس‌انداز بانکی، در صورت فوت صاحب حساب، بدهی طلبکاران از حساب وی تسویه می‌شود.
 • در پس‌اندار بانکی، در صورت از کارافتادگی کلی پس‌انداز‌کننده و کاهش درآمد وی، روند پس‌انداز‌کردن متوقف می‌شود ولی در بیمه‌های عمر در صورت از کارافتادگی دائم و کلی بیمه‌شده، ‌بیمه‌گذار از پرداخت حق‌بیمه معاف می‌شود و شرکت بیمه به ایفای تعهدات مندرج در بیمه‌نامه الزام دارد.
 • در نظام بانکی در صورت فوت صاحب حساب، سپرده بانکی تا تعیین انحصار وراثت بلوکه شده و مالیات بر ارث به آن تعلق می‌گیرد، در حالی که در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری پس از فوت بیمه‌شده (اندوخته و پوشش فوت) معاف از مالیات بر ارث است.
 • در سیستم بانکی صرفاً پس‌انداز و استفاده از تسهیلات وام امکان‌پذیر است، در  صورتی که در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری علاوه بر سرمایه‌گذاری و استفاده از تسهیلات، بیمه‌شده از پوشش‌های بیمه‌ای نیز بهره‌مند می‌شود.
 • بیمه‌نامه دارای اعتبار و جاری باشد. بیمه‌نامه‌های فسخ‌‌شده، ابطال‌شده، بازخرید‌شده یا معلق، مشمول دریافت وام نیستند.
 •  دو سال تمام از مدت بیمه‌نامه گذشته باشد.
 •  حق‌بیمه دو سال تمام پرداخت شده باشد.
 •  بیمه‌نامه دارای ارزش بازخرید باشد.
 •  بیمه‌نامه هیچگونه بدهی نداشته باشد.در صورت داشتن بدهی هنگام درخواست وام، بدهی باقیمانده بیمه‌نامه باید توسط بیمه‌گذار تسویه شود.
 •  بیمه‌شده قبلاً وام دریافت نکرده باشد یا در صورت دریافت وام قبلی، آن را به طور کامل تسویه کرده باشد.

برای دریافت وام نیاز به هیچ ضامنی نیست.

در بیمه‌نامه‌هایی که امکان پرداخت وام در آنها وجود دارد بیمه‌گذار می‌تواند ازابتدای سال سوم مشروط بر اینکه اقساط تا پایان سال دوم بیمه‌نامه به طورکامل پرداخت شده باشد، تا 90 درصد ارزش بازخرید بیمه‌نامه درخواست وام کند. حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام 12ماه بوده و سود آن معادل 4% بیشتر از سود فنی بوده که در زمان دریافت وام به اطلاع بیمه گذار خواهد رسید.

در صورت فوتِ بیمه‌شده‌ی اصلی، علاوه بر سرمایه‌ی فوت، اندوخته‌ی بیمه‌نامه به‌صورت روز شمار تا زمان فوت به ذینفعان پرداخت خواهد شد. ضمنا در صورت تمایل ذینفعان می‌توان بدون دریافت اندوخته و صرفا با دریافت سرمایه فوت بیمه‌نامه را ادامه داد.

در صورت فوت بیمه‌شده تبعی، صرفا سرمایه فوت به ذینفعان قابل پرداخت خواهد بود. چرا که برای بیمه‌شده‌های تبعی اندوخته تشکیل نمی‌شود.

بله، برای رفاه حال مشتریان عزیز امکان حذف یا اضافه کردن بیمه‌شده تبعی در این بیمه‌نامه‌ایجاد شده است.