1671
به وبسایت بیمه دی خوش آمدید
یکشنبه, 12 تیر,1401
Dayinsurance

بیمه عمر و مستمری طرح خانواده

معرفی محصول

بیمه عمر و مستمری طرح خانواده چیست؟

بیمه‌ عمر و مستمری طرح خانواده یکی از محصولات بیمه عمر انفرادی شرکت بیمه دی است که در نوع خود و با توجه به شرایط و ویژگی‌های طرح، محصولی بی‌نظیر و منحصر به فرد است.

در بیمه عمر و مستمری طرح خانواده اعضای درجه یک خانواده (مرد، زن، پدر، مادر، فرزند) بدون محدودیت در تعداد بیمه‌شده‌ها، تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند و بیمه‌گر تعهد می‌کند در ازای دریافت حق‌بیمه، در صورت تحقق خطرات و پوشش‌های مندرج در بیمه‌نامه برای هر یک از بیمه‌شده‌ها، نسبت به پرداخت خسارت اقدام کند.

در بیمه‌نامه عمر و مستمری طرح خانواده یکی از بیمه‌شده‌ها، بیمه‌شده اصلی است و سایر بیمه‌شده‌ها، بیمه‌شده تبعی هستند. بیمه‌شده اصلی و بیمه‌گذار می‌توانند یکسان بوده یا اینکه متفاوت باشند. ملاک محاسبه مدت بیمه‌نامه، سن بیمه‌شده اصلی است و با فوت هر یک از بیمه‌شده‌های بیمه‌نامه حتی بیمه‌شده اصلی، بیمه‌نامه همچنان ادامه خواهد یافت.

در این ‌بیمه‌نامه‌‌‌ امکان حذف و یا اضافه نمودن بیمه شده تبعی وجود دارد.

 

شرایط بیمه‌نامه عمر و مستمری طرح خانواده:

سن بیمه‌شده: از بدو تولد تا 65 سال

تعداد بیمه‌شده‌ها: بدون محدودیت و برای بستگان درجه یک

مدت بیمه‌نامه: 5 تا 30 سال (حداکثر تا 70 سالگی بیمه‌شده‌ اصلی)

حداقل مبلغ حق‌بیمه: بر اساس شرایط اقتصادی بیمه‌گذار و بخشنامه‌های داخلی بیمه دی

روش پرداخت حق‌بیمه: یکجا، سالانه، شش‌ماهه، سه‌ماهه، دو‌ماهه، ماهانه

سرمایه فوت به هر علت بیمه‌نامه: از 10.000.000 ریال تا 5.000.000.000 ریال

ضریب افزایش سالانه حق‌بیمه: 0، 5، 10، 15، 20 درصد

ضریب افزایش سالانه سرمایه فوت: 0، 5، 10، 15، 20 درصد

پوشش اصلی ‌بیمه‌نامه‌‌‌ عمر و مستمری طرح خانواده:

پوشش اصلی بیمه‌ عمر و مستمری طرح خانواده، «پوشش فوت به هر علت» است که در صورت فوت هر یک از بیمه‌شده‌ها، به استفاده‌کنندگان مشخص شده در بیمه‌نامه پرداخت می‌شود. مبلغ این پوشش از 10.000.000 ریال تا حداکثر 5.000.000.000 ریال است، البته سرمایه فوت هر یک از بیمه‌شده‌های تبعی نمی‌تواند از سرمایه فوت بیمه‌شده اصلی بیشتر باشد.

علاوه بر پوشش فوت به هر علت در بیمه‌نامه عمر و مستمری طرح خانواده، شرکت بیمه دی از محل حق‌بیمه‌هایی که بیمه‌گذار پرداخت می‌کند، پس از کسر هزینه‌های بیمه‌ای و بیمه‌گری، مبلغی را سرمایه‌گذاری می‌کند که این مبلغ با عنوان اندوخته بیمه‌نامه در زمان فوت بیمه‌شده اصلی یا در پایان مدت قرارداد قابل پرداخت خواهد بود.

پوشش‌های اضافی بیمه عمر و مستمری طرح خانواده:

در بیمه‌ عمر و مستمری طرح خانواده، علاوه بر پوشش اصلی، شرکت بیمه دی اقدام به ارائه پوشش‌های بیمه‌ای دیگری نیز کرده است که در صورت درخواست بیمه‌گذار، پس از بررسی شرایط توسط بیمه‌گر قابل ارائه هستند.

پوشش فوت ناشی از حادثه:

در صورتی که هر یک از بیمه‌شده‌ها (اصلی/تبعی) بر اثر حادثه فوت کند، بیمه‌گر علاوه بر پرداخت سرمایه فوت به هر علت، مبلغ سرمایه فوت حادثی را نیز پرداخت می‌کند این پوشش برای هر یک از بیمه‌شده‌ها معادل 1 تا 3 برابر سرمایه فوت به هر علت و حداکثر تا 5.000.000.000 ریال است.

پوشش نقص عضو دائم ناشی از حادثه:

در صورتی که هر یک از بیمه‌شده‌ها (اصلی/تبعی) در طول مدت قرارداد، بر اثر حادثه دچار نقص‌عضو و از‌کار‌افتادگی دائم شود، بیمه‌گر با توجه به درصد نقص عضو و از کار افتادگی و مطابق با شرایط مندرج در بیمه‌نامه، مبلغی را به عنوان سرمایه نقص‌عضو پرداخت می‌کند. حداکثر سرمایه قابل درخواست در این پوشش برای هر یک از بیمه‌شده‌ها، معادل 100 درصد سرمایه فوت حادثه تا سقف 5.000.000.000 ريال است.

هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه:

در صورتی که هر یک از بیمه‌شده‌ها (اصلی/تبعی) به علت وقوع حادثه، دچار آسیب و صدمه بدنی شده و به بیمارستان مراجعه کند، بیمه‌گر هزینه‌های بیمارستانی وی را پرداخت خواهد کرد. سرمایه این پوشش معادل 10درصد سرمایه فوت ناشی از حادثه و حداکثر تا 500.000.000 ریال است.

پوشش امراض خاص:

یکی دیگر از مزایای این ‌بیمه‌نامه‌‌‌ پوشش امراض خاص است که این پوشش در دو طرح 5 بیماری و 21 بیماری ارائه می‌‌‌‌گردد، سقف سرمایه پوشش بیماری‌های ‌‌‌خاص برای هر دو طرح برابر 30%، 50% یا 100% سرمایه فوت به هر علت  حداکثر تا 5.000.000.000 ريال است.

طرح 5 بیماری: بیماری‌های تحت پوشش این طرح عبارت است از هرگونه عارضه جسمی و یا اختلال در اعمال طبیعی اعضا و جهاز مختلف بدن که منجر به بروز سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی عروق (کرونر)، سرطان و پیوند اعضای اصلی بدن

طرح 21 بیماری: این طرح علاوه بر بیماری‌های تحت پوشش در طرح 5 بیماری شامل بیماری‌های زیر نیز است:

باز کردن تنگی‌های عروق کرونر توسط بالن، قرار دادن‌ فنر‌ در عروق‌کرونر، جراحی دریچه‌های‌ قلب، قراردادن پیس میکر، بیماری‌های اختلال عصبی-حرکتی، نابینایی کامل، ناشنوایی کامل، پارکینسون، آلزایمر و دمانس، نارسایی حاد کلیوی/دیالیز، ام‌اس، کما، مننژیت، هپاتیت بی، هپاتیت سی و اچ آی وی.


بیمه‌گر متعهد است در صورت ابتلای هر یک از بیمه‌شدگان(اصلی/ تبعی) به یکی از بیماری‌های تحت پوشش مندرج در دو طرح و احراز و تائید آن توسط پزشک معتمد بیمه‌گر، سرمایه پوشش امراض خاص را مطابق با سقف تعهدات و بر اساس «جدول پیش‌بینی تعهدات بیمه‌گذار و بیمه‌گر» در سال بیمه‌ای منطبق به تاریخ ابتلا، به بیمه‌گذار بیمه‌نامه بپردازد.

پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه بر اثر از‌کارافتادگی کامل و دائم بیمه‌گذار/ بیمه‌شده اصلی (ناشی از حادثه یا بیماری) :

این پوشش در بیمه‌نامه‌های عمر و مستمری (طرح خانواده)، بر اساس درخواست بیمه‌گذار و تایید بیمه‌گر می‌تواند به بیمه‌گذار یا بیمه‌شده اصلی تعلق بگیرد. امکان ارائه پوشش برای بیمه‌گذار و بیمه‌شده همزمان و باهم وجود ندارد.
در این پوشش، در صورت احراز و تایید از کار افتادگی، بیمه‌گذار از شروع سال بیمه‌ای بعدی، از پرداخت حق‌بیمه معاف شده و شرکت بیمه دی حق بیمه‌های بیمه‌نامه را پرداخت خواهد کرد بدون این‌که تغییری در شرایط بیمه‌نامه ایجاد شود.

پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه بر اثر فوت بیمه‌گذار / بیمه‌شده اصلی :

این پوشش در بیمه‌نامه‌های عمر و مستمری طرح خانواده، بر اساس درخواست بیمه‌گذار و تایید بیمه‌گر می‌تواند به بیمه‌گذار یا بیمه‌شده اصلی تعلق بگیرد. امکان ارائه پوشش برای بیمه‌گذار و بیمه‌شده همزمان و باهم وجود ندارد.

در این پوشش، در صورت وقوع فوت، بیمه‌گذار از شروع سال بیمه‌ای بعدی، از پرداخت حق‌بیمه معاف شده و شرکت بیمه دی حق بیمه‌های بیمه‌نامه را پرداخت خواهد کرد بدون این‌که تغییری در شرایط بیمه‌نامه ایجاد شود.

پوشش دریافت مستمری در صورت ازکارافتادگی دائم و کامل بیمه‌گذار/ بیمه‌شده اصلی، ناشی از بیماری یا حادثه:

بر اساس اين پوشش چنانچه بیمه‌گذار/بیمه‌شده اصلی در خلال مدت بيمه‌نامه بر اثر حادثه یا بیماری ازکارافتاده دائم و کامل گردد، بیمه‌گذار از ابتدای سال بیمه‌ای جدید به میزان 1 تا 3 (به انتخاب بیمه‌گذار در زمان صدور بیمه‌نامه) برابر آخرین حق‌بیمه پرداختی سال بیمه‌ای که در آن دچار ازکارافتادگی شده است، مستمری دریافت خواهد کرد مشروط بر این که پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه بر اثر از‌کارافتادگی کامل و دائم اخذ شده باشد.

نحوه پرداخت اندوخته بیمه‌نامه :

 یکجا: ذینفع حیات بیمه‌نامه می‌تواند در پایان قرارداد اندوخته بیمه‌نامه را به صورت یکجا دریافت نماید.

مستمری: ذینفع حیات بیمه‌نامه می‌تواند در پایان قرارداد اندوخته بیمه‌نامه را به صورت مستمری در بازه‌های ماهانه، دوماهه، سه ماهه، شش‌ماهه و سالانه با ضریب افزایش سالانه 0%، 5% و 10% با شرایط زیر دریافت نماید:

مستمری مدت معین قطعی: در این حالت مطابق درخواست در زمان تکمیل فرم پیشنهاد مستمری در بازه تعیین‌شده پرداخت می‌گردد و درصورت فوت مستمری‌بگیر، مستمری بگیر جدید می‌‌‌‌تواند روند دریافت مستمری را تا پایان دوره تعیین‌شده ادامه دهد و یا اینکه از ادامه روند دریافت مستمری انصراف داده و مبلغ بازخرید را دریافت نماید.

مستمری به شرط حیات: در این حالت تا زمان حیات مستمری‌بگیر مطابق درخواست در زمان تکمیل فرم پیشنهاد مستمری به صورت مادام العمر و یا مدت معین پرداخت خواهد شد. دوران پرداخت مستمری تا زمان حیات مستمری‌بگیر بوده و با فوت وی مستمری قطع خواهد شد.

سایر مزایای بیمه عمر و مستمری  طرح خانواده :

 • انطباق با الگوها و استانداردهای جهانی بیمه‌های عمر
 • حمایت و تامین آتیه آینده خانواده
 • تامین سرمایه جهت مقاصد خاص
 • یک بیمه‌نامه برای تمام اعضای خانواده با امکان بهره‌مندی از پوشش‌های بیمه‌ای یکسان
 • پس‌انداز و سرمایه‌گذاری منظم مبالغ اندک
 • سرمایه‌گذاری با تضمین سود بلندمدت و روز‌شمار بدون توجه به شرایط اقتصادی جامعه مثل تحریم‌ها، رکود اقتصادی ...
 • دریافت سود مشارکت در منافع به صورت سالانه علاوه بر سود تضمین‌شده
 • امکان دریافت وام از محل اندوخته سرمایه‌گذاری از پایان سال دوم بیمه‌ای بدون نیاز به وثیقه و ضامن
 • امکان برداشت از محل اندوخته بیمه‌نامه از پایان سال دوم بیمه‌ای
 • امکان واریز مبالغ متفرقه و مازاد بر حق‌بیمه سالانه به اندوخته بیمه‌نامه
 • امکان بازخرید بیمه‌نامه در هر زمان از قرارداد و دریافت ارزش بازخرید
 • بهره مندی از معافیت‌های ‌‌‌مالیاتی
 • سهولت در پرداخت حق‌بیمه با ایجاد تنوع در روش‌های پرداخت
 • فراهم‌کردن شرایط برای ایجاد تغییرات در بیمه‌نامه در طول مدت قرارداد
 • امکان مشاهده اندوخته روز شمار بیمه نامه، ارزش بازخریدی روز شمار، اقساط واریزی، پرداخت اقساط از طریق پرتال بیمه های زندگی در صفحه بیمه‌های زندگی بیمه دی

راهنمای خرید

مراجعه به شعب و نمایندگی‌های شرکت بیمه دی و یا تماس با نمایندگان مجاز شرکت (جهت دریافت آدرس و شماره تماس شعب و نمایندگان مجاز اینجا کلیک کنید.)

 

دریافت خسارت

جهت دریافت خسارت بیمه عمر و مستمری طرح خانواده، باید ضمن اعلام کتبی به نماینده مجاز و یا شعب شرکت بیمه دی، نسبت به تکمیل و ارائه مدارک و مستندات مورد نیاز اقدام کنید. پروسه رسیدگی به پرونده خسارت و ایفای تعهدات شرکت بیمه دی، به زمان ارائه کامل مدارک از طرف بیمه‌گذار یا استفاده‌کنندگان بستگی دارد.

 

سوالات متداول

آیا در این بیمه‌نامه می‌توانم تمام اعضای خانواده‌ام را بیمه کنم؟

بله در این محصول می‌توان با خرید یک بیمه‌نامه همسر و فرزندان را بیمه کرد و با خرید بیمه‌نامه‌ای دیگر پدر، مادر، خواهر و برادر را بیمه کرد.

در این بیمه‌نامه با پرداخت یک حق بیمه و کسر یک هزینه اداری و بیمه‌گری می‌توان اعضای خانواده را بیمه کرد. ضمنا این بیمه‌نامه شامل پوشش‌های منحصر به فردی است که در معرفی محصول به تفصیل توضیح داده شده است.

بله برای رفاه حال مشتریان عزیز این امکان وجود دارد.

بله، مشروط بر اینکه مجموع سرمایه‌های خریداری شده در بیمه دی از 5.000.000.000 ریال و در کلیه شرکت‌ها ‌‌‌از 10.000.000.000 ریال تجاوز نکند امکان‌پذیر است. لذا بیمه‌شده می‌بایست اطلاعات بیمه‌نامه‌های صادره و در جریان صدور خود را در اختیار شرکت بیمه جدید قرار دهد.

در صورت فوتِ بیمه‌شده‌ی اصلی، علاوه بر سرمایه‌ی فوت، اندوخته‌ی بیمه‌نامه به‌صورت روز شمار تا زمان فوت به ذینفعان پرداخت خواهد شد. ضمنا در صورت تمایل ذینفعان می‌توان بدون دریافت اندوخته و صرفا با دریافت سرمایه فوت بیمه‌نامه را ادامه داد.
در صورت فوت بیمه‌شده تبعی، صرفا سرمایه فوت به ذینفعان قابل پرداخت خواهد بود. چرا که برای بیمه‌شده‌های تبعی اندوخته تشکیل نمی‌شود.

 • سود مشارکت برای سال 98، برابر 29.8 درصد
 • سود مشارکت برای سال 97، برابر 22.2 درصد
 • سود مشارکت برای سال 96، برابر 22 درصد
 • سود مشارکت برای سال 95، برابر 21 درصد
 • سود مشارکت برای سال 94، برابر20.8 درصد

بیمه گذار میتواند ازابتدای سال سوم مشروط بر اینکه قسط معوق نداشته باشد، تا 90 درصد ارزش بازخرید ‌بیمه‌نامه‌‌‌ درخواست وام نماید. مدت بازپرداخت اقساط وام «یکساله - دو ساله - سه ساله» بوده و نحوه بازپرداخت آن «ماهانه - دو ماهه - سه ماهه» می‌‌‌‌باشد. کارمزد وام اعطا شده حداقل 4% بیشتر از سود فنی بوده و در زمان اخذ وام به اطلاع بیمه گذار خواهد رسید.

 • ‌بیمه‌نامه‌‌‌ دارای اعتبار و جاری باشد. ‌بیمه‌نامه‌‌‌‌های ‌‌‌فسخ شده، ابطال شده، بازخریدشده یا معلق، مشمول دریافت وام نمی باشند.
 • دو سال تمام از مدت ‌بیمه‌نامه‌‌‌ گذشته باشد.
 • حق بیمه دو سال تمام پرداخت شده باشد.
 • ‌بیمه‌نامه‌‌‌ دارای ارزش بازخرید باشد.
 • ‌بیمه‌نامه‌‌‌ در زمان درخواست وام هیچگونه بدهی نداشته باشد.در صورت داشتن بدهی هنگام درخواست وام، بدهی باقیمانده ‌بیمه‌نامه‌‌‌ بایستی توسط بیمه گذار تسویه شود.
 • در صورت اخذ وام قبلی،باید بدهی وام را به طور کامل تسویه کرده باشد.

 

جهت دریافت وام نیاز به هیچ ضامنی نیست.

بیمه گذار می‌‌‌‌تواند از ابتدای سال سوم تا 90 درصد اندوخته ‌بیمه‌نامه‌‌‌ را برداشت نماید. در صورتیکه بیمه گذار وام جاری داشته باشد امکان برداشت از اندوخته میسر نمی باشد.

بله در طرح مستمری مدت معین قطعی این امکان برای بیمه شده فراهم شده است

بله در صورتیکه دریافت کننده مستمری از ادامه دریافت مستمری منصرف شود مبلغ بازخرید به صورت یکجا به ایشان پرداخت می‌‌‌‌گردد.

بله علاوه بر سود تضمین، سود مشارکت در منافع نیز تعلق می‌‌‌‌گیرد.

بیمه عمر دارای ماهیت متفاوتی نسبت به بیمه تأمین اجتماعی است. بیمه تأمین اجتماعی بیشتر ظرفیت خود را در بخش درمانی صرف می‌کند و بخش اعظمی از مبلغ دریافتی به عنوان حق‌بیمه به هزینه‌های درمانی اختصاص داده می‌شود. یکی از مهمترین تفاوت‌های بیمه عمر و تأمین اجتماعی مبحث بازنشستگی است؛ در بیمه تأمین اجتماعی حتما باید مدت خدمت بر اساس جداول مشاغل به پایان برسد. (مثلا ۲۰ سال سابقه برای مشاغل سخت و زیان‌آور یا ۳۰ سال سابقه برای مشاغل عادی). اما در بیمه عمر واریز ۵ سال حق بیمه جهت استفاده از خدمات مستمری و بازنشستگی کافی‌ست، بیمه‌های عمر دارای قراردادهای ۵ تا ۳۰ ساله هستند و اگر حداقل این دوران را طی کنید نیز می‌توانید بازنشسته شوید.
به حق بیمه‌های ‌‌‌بیمه تامین اجتماعی سود تعلق نمی گیرد در صورتیکه به حق بیمه‌های ‌‌‌عمر و مستمری علاوه بر سود تضمین شده سود مشارکت در منافع تعلق می‌‌‌‌گیرد.

در بیمه تامین اجتماعی با توجه به عدم امکان سرمایه گذاری امکان بازخرید وجود ندارد، در صورتی که در بیمه‌های ‌‌‌عمر و مستمری با توجه به بخش سرمایه گذاری و تشکیل اندوخته در هر ‌بیمه‌نامه‌‌‌، در هر زمانی در طول مدت ‌بیمه‌نامه‌‌‌، بازخرید ‌بیمه‌نامه‌‌‌ و یا بهره مندی از سایر مزایا از قبیل دریافت وام و برداشت از اندوخته امکان پذیر بوده و در پایان مدت ‌بیمه‌نامه‌‌‌ اندوخته تشکیل شده به صورت یکجا و یا مستمری پرداخت می‌‌‌‌گردد.

ضمن اینکه در بیمه‌های ‌‌‌تأمین اجتماعی، در صورت فوت بیمه شده جز مبلغ اندکی جهت هزینه کفن و دفن، سرمایه دیگری به ذینفعان پرداخت نمی گردد. در صورتی که در بیمه‌های ‌‌‌عمر و مستمری علاوه بر بهره‌مندی از پوشش‌ها ‌‌‌در طول مدت ‌بیمه‌نامه‌‌‌، در صورت فوت بیمه شده سرمایه از پیش تعیین شده جهت فوت به هر علت و یا فوت ناشی از حادثه بعلاوه اندوخته تشکیل شده تا زمان فوت به ذینفعان ‌بیمه‌نامه‌‌‌ پرداخت می‌‌‌‌گردد.

بانک و بیمه دو سازمان مستقل با دو وظیفه متفاوت برای ایجاد آرامش و آسایش طراحی شده‌اند؛ وظیفه بانک ایجاد امنیت برای سرمایه‌ها بوده و به آن تسهیلاتی را نیز ارائه می‌کند. در عوض شرکت‌های بیمه وظیفه جبران خسارات پس از وقوع حادثه را بر عهده دارند و خسارات جانی و مالی ما را جبران می‌کنند.

بنابراین بانک و بیمه نه تنها جایگزین هم نبوده بلکه مکمل یکدیگر به حساب می‌آیند.

در اینجا به صورت خلاصه به مقایسه بانک و بیمه و اشاره به تفاوت‌های آنان می‌پردازیم:

 • با توجه به در دسترس بودن همیشگی، پس‌انداز در سیستم بانکی از قدرت نقدینگی بالایی برخوردار است، ولی این موضوع از نظر اشخاصی که دارای برنامه‌ای منظم جهت مقاصد خاص در آینده می‌باشند مطلوب نیست.
 • خرید بیمه‌نامه باعث به وجود آمدن یک اهرم فشار جهت کاهش هزینه‌های مصرفی غیر ضروری و ادامه پس‌انداز است، در  صورتی که در پس‌اندا‌زهای بانکی هیچ گونه اجبار و ضرورتی وجود ندارد.
 • سود سپرده پس‌انداز در بانک‌ها همیشه ثابت نیست و متناسب با اوضاع اقتصادی کشور و تغییر سیاست بانک مرکزی تغییر می‌یابد، در صورتی که سود‌اندوخته ‌بیمه‌نامه‌‌‌‌های عمر و مستمری در طول مدت بیمه‌نامه ثابت است و این امر در سرمایه‌گذاری بعنوان مزیت برشمرده می‌شود.
 • در نظام بانکی صرفاً سود تضمین شده بر روی سپرده محاسبه و لحاظ می‌گردد، در  صورتی که در بیمه‌های عمر و مستمری علاوه بر سود روز‌شمار و مرکب تضمینی، 85% سود مشارکت در منافع به سپرده‌ها اختصاص داده می‌شود.
 • اخذ وام در نظام بانکی مستلزم سپری شدن مراحل طولانی و ارائه ضامنین معتبر است، در حالیکه با درخواست بیمه‌گذار از محل اندوخته ریاضی بیمه‌نامه عمر در کوتاه‌ترین زمان ممکن جهت تامین نیازهای فوری، وام بدون اخذ ضامن داده می‌شود.
 • در بیمه‌نامه‌های عمر و مستمری اندوخته شخص تحت هیچ شرایطی قابل مصادره توسط طلبکاران نیست، در حالی که در موضوع پس‌انداز بانکی، در صورت فوت صاحب حساب، بدهی طلبکاران از حساب وی تسویه می‌شود.
 • در پس‌اندار بانکی، در صورت از کارافتادگی کلی پس‌انداز‌کننده و کاهش درآمد وی، روند پس‌انداز‌کردن متوقف می‌شود ولی در بیمه‌های عمر در صورت از کارافتادگی دائم و کلی بیمه‌شده، ‌بیمه‌گذار از پرداخت حق‌بیمه معاف می‌شود و شرکت بیمه به ایفای تعهدات مندرج در بیمه‌نامه الزام دارد.
 • در نظام بانکی در صورت فوت صاحب حساب، سپرده بانکی تا تعیین انحصار وراثت بلوکه شده و مالیات بر ارث به آن اختصاص می‌یابد، در حالی که در بیمه‌های عمر و مستمری پس از فوت بیمه‌شده (اندوخته و پوشش فوت) معاف از مالیات بر ارث است.
 • در سیستم بانکی صرفاً پس‌انداز و استفاده از تسهیلات وام امکان‌پذیر است، در  صورتی که در بیمه‌های عمر و مستمری علاوه بر سرمایه‌گذاری و استفاده از تسهیلات، بیمه‌شده از پوشش‌های بیمه‌ای نیز بهره‌مند می‌شود.